Ha valakinek homályos látása kezd kialakulni, vagy más gyanújele mutatkozik, hogy kezdődő szürkehályog betegsége van, minél hamarabb átfogó szemészeti vizsgálat javasolt. A szürkehályog műtét előtti szemvizsgálat egyértelműen eldönti, hogy a betegség fennáll-e, és ha igen, milyen stádiumban van.
Eközben a szemészorvos arról is tájékozódik, hogy a páciensnél nem áll-e fenn bármilyen más szemészeti rendellenesség. Ez azért is fontos, mert például azoknál a pácienseknél, akiknél valamely az ideghártyát érintő rendellenesség is van, az akár a szürkehályog kezelésére is hatással lehet.
Az orvosi vizsgálat során a vizsgálatot végző szakorvos tájékozódik arról, hogy pontosan milyen tünetek jelentkeztek a páciensnél és ezek hogyan befolyásolják a mindennapi életet.
A látásélességet az olvasótábla segítségével állapítjuk meg. Annak érdekében, hogy pontos képet kapjunk a szemfenékről és a szemlencse állapotáról szemcseppek segítségével kitágítjuk a pupillát is.
A legfontosabb annak megállapítása, hogy a betegség már műtétre szorul-e, vagy még érdemes addig várni, amíg a tünetek számottevően megnehezítik a mindennapi életet. Sok esetben a páciensek már akkor szürkehályog műtétre kerülnek, ha az autóvezetés nehezítetté válik számukra, bár – annak aki nem vezet – mindennapi munkájához még kielégítő lehet az aktuális látása.
Korábban csak az idősült ( érett ) szürkehályog került műtétre, így előfordult, hogy a pácienseknek a műtét időpontjára már meglehetősen beszűkült a látásuk. A korszerű katarakta sebészetnek köszönhetően azonban ma már általában nem szükséges idáig várni, a beteg szemlencsét már viszonylag korai fázisban el lehet műtétileg távolítani.